Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Історії успіху

Громадянська відповідальність на уроках у Макарівському НВК-ліцеї: від теорії до практики

Громадянську освіту на своїх звичайних уроках більшість вчителів Макарівського НВК-ліцею Київської обл. не впроваджували. Адже чимало педагогів і досі вважають, що це – виключно справа їхніх колег, які викладають гуманітарні чи суспільствознавчі дисципліни. Однак виявилося, що і при вивченні математики чи фізики можна застосовувати новітні методики та розвивати громадянські компетентності у школярів.

«Спочатку я не знала, як об’єднати теми програмного матеріалу з математики та громадянської освіти. Мені здавалося, що питання громадянської освіти стосується суто предметів гуманітарного циклу», - розповідає Олександра, учитель математики НВК-ліцею. Проте участь у проєкті допомогла цю думку кардинально змінити.  

gra.jpg

Вчителі, учні, батьки та представники громади утворили ініціативну групу. Її учасники детально проаналізували різні сфери демократичної культури школи. І запланували зміни, які б допомогли досягнути стандарту щодо включення до навчальних предметів  компонентів ОДГ/ОПЛ (освіти для демократичного громадянства та освіти з прав людини). 

У першу чергу вирішили провести тренінг щодо використання посібників Ради Європи для голів предметних методичних об’єднань. На ньому педагоги розбиралися з розумінням суті компетентностей, і головне – практикували вправи з посібника «Громадянська відповідальність: 80 вправ». Спробували на прикладі зарубіжної літератури і випробували вправу «Доста», яка пропонувалася до теми вивчення творчості Шолом Алейхема для учнів 7 класу. Тоді й побачили великий потенціал вправи та відчули на прикладі, як може змінитися навчальний процес завдяки появі змістової лінії «Громадянська відповідальність».

У підсумку інтегровані уроки з елементами ОДГ/ОПЛ включили в плани методоб’єднань. Вирішили, що на цих заняттях вправи з посібників Ради Європи інтегруватимуть в уроки з різних предметів та навчатимуться  використовувати їх у позакласній роботі.

Звісно, без труднощів не обійшлося. У процесі довелося стикнутися і з інертністю деяких членів педколективу, і з низьким рівнем мотивації, і з недостатньою підготовкою вчителів у питаннях ОДГ/ОПЛ. 

У відповідь на це для 38 педагогів Макарівського НВК-ліцею провели тренінг «Демократія та права людини на уроках». Обговорили досвід інших вчителів, можливості використання інформаційних матеріалів Ради Європи.

А для об’єднання і заохочення до спільної діяльності організували тренінг з командотворення та мотивації. Також вчителі ознайомилися з навчальною грою «Країна Гідності», яка допомагає вивчати соціальні права і соцполітику через права людини.

Відчуваючи необхідність додаткових знань, 15 вчителів початкових класів пройшли онлайн курс із методики розвитку соціальних навичок у дітей та підлітків «Вчимося жити разом». А 12 вчителів опанували стратегії та процедури критичного мислення на онлайн курсі «Критичне мислення для освітян». 

DS.jpg

Першими ініціативу проведення інтегрованих уроків з елементами ОДГ/ОПЛ підхопили 5 вчителів математики та фізики. Для навчання потрібно було підібрати прикладні й сюжетні задачі соціального змісту. Але знову зіткнулися з проблемою відсутності в сучасних підручниках математики та фізики відповідних матеріалів на цю тему. Тож на засіданні методистів учителі розглянули можливості використання посібників Ради Європи з ОДГ/ОПЛ, а також детально опрацювали рекомендації та приклади з посібника «Громадянська відповідальність: 80 вправ для формування громадянської та соціальної компетентностей під час вивчення різних шкільних предметів».

Ретельно підготувавшись, вчителі пішли на уроки з готовністю застосувати усе на практиці. Так, п’ятикласники ознайомилися зі структурою та способом розрахунку сімейного бюджету, а також поглиблювали розуміння прав людини під час вправи «Сімейний бюджет» на уроці з теми «Натуральні числа і дії з ними». Учні 6-В класу, виконуючи вправу «Бюджет участі» під час вивчення теми «Відсотки», дослідили, як мешканці можуть спільно із міським бюджетом взяти участь в покращенні життя міста.

Учні 6-Б класу після виконання вправи «Наше майбутнє» зробили висновок про необхідність особистої участі та відповідальність кожного за фінансове становище родини. Восьмикласники під час вправи «Де ви стоїте?» вивчали раціональні вирази і вчилися розв’язувати задачі на розрахунок податків, аргументувати власну точку зору, аналізувати свою економічну ситуацію, родинний бюджет, користуючись математичними методами. А на уроці фізики під час вивчення теми «Механічні та електромагнітні хвилі» за допомогою вправи «Гра з картинками» дев’ятикласники розвивали складові громадянської компетентності.

Наступним кроком було представлення досвіду вчителями математики та фізики на засіданні голів методоб’єднань. І невдовзі перелік предметів, до яких був включений компонент освіти для демократичного громадянства і прав людини, розширився завдяки природознавству та біології. Загалом, семеро вчителів інтегрували теми, спрямовані на розвиток громадянських компетентностей, у навчальну програму п’яти предметів для учнів 5-11 класів. При цьому було задіяно 217 учнів. У тому числі 92 учні 8-11 класів вдосконалювали знання про соціальні права через гру «Країна Гідності».

Після того, як були випробувані готові вправи, педагоги закладу спробували розробити і деякі власні вправи з ОДГ/ОПЛ. Наприклад, правовий інтерактивний кросворд.

Далі була зміна формату проведення першого уроку 1 вересня. Класні керівники 2-10 класів провели тематичні уроки до Дня знань на теми ОДГ/ОПЛ з використанням посібників Ради Європи. Під час уроків і різних активностей учні познайомилися з основними аспектами прав людини і дитини. Ця практика всім сподобалася, тому вирішили День знань у 2019 навчальному році також присвятити тематиці ОДГ/ОПЛ і провести його в інтерактивному форматі.

«Під час першого уроку на тему «Знаю права і змінюю світ» я познайомила дітей із поняттям сталого розвитку та Глобальними цілями. Крім цього, учні дізналися про права людини й права дитини, яка між ними різниця та що таке Конвенція ООН про права дитини. Практично всім дітям під час уроку хотілося висловити свою думку на цю тему», - розповіла Валентина, вчителька Макарівського НВК-ліцею. Море вражень отримав і шестикласник Владислав: «Мені цікаво було працювати в групах та дізнатися, що існує документ, у якому визначено перелік прав усіх дітей – Конвенція ООН про права дитини. Такий початок навчального року дуже зацікавив».

Після такого старту школярі з Макарова активно долучилися до різноманітних активностей на кшталт Всесвітнього дня гідності, сформували команду на проект «Zero Waste School» від Фонду Кличків, і вона навіть пройшла попередній відбір.

batk-zbor.jpg

Але демократизація шкільного середовища не обмежилася лише освітнім процесом. Під час зустрічей у проєкті виникла ідея змінити форму проведення звичних батьківських зборів на зустрічі у комфортній атмосфері – наприклад, у вигляді круглого столу, «Кави з батьками чи спільного з дітьми та батьками тренінгу. Такі тренінги відбулися із застосуванням вправ із посібників, рекомендованих Радою Європи.

А найбільше зацікавила учасників вправа із посібника «Компас» під назвою «Батьківська Асамблея». Цю вправу застосували на засіданні голів батьківських комітетів, яке проводилося у форматі круглого столу з використанням методів тренінгу. Як зазначила Ольга, одна з мам-учасниць цих зборів: «Вправа відкриває можливості для зміни свідомості, для формування навичок аналізу поведінки дітей та дорослих, вона допомагає зрозуміти іншого, виховує повагу, толерантне ставлення один до одного».

З того часу батьки постійно цікавляться справами у ліцеї, часто телефонують, приходять з питаннями та ініціативами. У батьків змінилося відношення до школи: тепер це не лише інструмент отримання знань та атестатів, а й середовище, в якому формуються життєві компетентності їхніх дітей.

Саме на пропозицію батьків та за підсумками обговорення з дітьми й адміністрацією під час весняних канікул у школі всі разом розмальовували  стіни. Також батьки ініціювали зміни у розкладі дзвінків (внаслідок закриття однієї з будівель школи виникла проблема з розкладом уроків). Обговорення пропозицій (з головами батьківських комітетів, з адміністрацією, учнівським самоврядуванням) тривало кілька тижнів. У підсумку затвердили новий, зручніший для всіх розклад дзвінків, що зменшило кількість учнів, які запізнюються на навчання. А вчителі отримали більше часу на відпочинок.

pravyla.jpg

«Тепер школа змінюється на очах: набагато цікавіше проходять уроки і шкільні заходи, учні реалізовують проекти. Директор, вчителі та батьки нас підтримують, всі разом долучаємось до обговорення та гарних справ», ділиться враженнями учениця 11 класу Софія.

І хоча не всі зміни відбуваються так швидко, як би цього хотілося, шкільна громада Макарівського НВК-ліцею зупинятись не збирається. У планах – створення клубу молодих батьків, комітету «Твоє дозвілля» (для спільного відпочинку вчителів, дітей, батьків), а також благодійного фонду – для вирішення проблем школи та громади.

Участь у проєкті відкрила для закладу освіти нові можливості, дозволила зрозуміти, наскільки важливими для всіх учасників освітнього процесу є знання з ОДГ/ОПЛ. У Макарові на власному досвіді переконалися, що найефективніше спряють змінам хоча б малі кроки в потрібному напрямку. Головне – завжди бути активним та розуміти, що саме ти можеш змінити і своє середовище, і всю країну на краще. 

Більше історій...

logo 2 en

© 2023 Центр освітніх ініціатив