with the support of the Erasmus+ Programme of the European Union

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Історії успіху

Громадянська відповідальність на уроках у Макарівському НВК-ліцеї: від теорії до практики

Громадянську освіту на своїх звичайних уроках більшість вчителів Макарівського НВК-ліцею Київської обл. не впроваджували. Адже чимало педагогів і досі вважають, що це – виключно справа їхніх колег, які викладають гуманітарні чи суспільствознавчі дисципліни. Однак виявилося, що і при вивченні математики чи фізики можна застосовувати новітні методики та розвивати громадянські компетентності у школярів.

«Спочатку я не знала, як об’єднати теми програмного матеріалу з математики та громадянської освіти. Мені здавалося, що питання громадянської освіти стосується суто предметів гуманітарного циклу», - розповідає Олександра, учитель математики НВК-ліцею. Проте участь у проєкті допомогла цю думку кардинально змінити.  

gra.jpg

Вчителі, учні, батьки та представники громади утворили ініціативну групу. Її учасники детально проаналізували різні сфери демократичної культури школи. І запланували зміни, які б допомогли досягнути стандарту щодо включення до навчальних предметів  компонентів ОДГ/ОПЛ (освіти для демократичного громадянства та освіти з прав людини). 

У першу чергу вирішили провести тренінг щодо використання посібників Ради Європи для голів предметних методичних об’єднань. На ньому педагоги розбиралися з розумінням суті компетентностей, і головне – практикували вправи з посібника «Громадянська відповідальність: 80 вправ». Спробували на прикладі зарубіжної літератури і випробували вправу «Доста», яка пропонувалася до теми вивчення творчості Шолом Алейхема для учнів 7 класу. Тоді й побачили великий потенціал вправи та відчули на прикладі, як може змінитися навчальний процес завдяки появі змістової лінії «Громадянська відповідальність».

У підсумку інтегровані уроки з елементами ОДГ/ОПЛ включили в плани методоб’єднань. Вирішили, що на цих заняттях вправи з посібників Ради Європи інтегруватимуть в уроки з різних предметів та навчатимуться  використовувати їх у позакласній роботі.

Звісно, без труднощів не обійшлося. У процесі довелося стикнутися і з інертністю деяких членів педколективу, і з низьким рівнем мотивації, і з недостатньою підготовкою вчителів у питаннях ОДГ/ОПЛ. 

У відповідь на це для 38 педагогів Макарівського НВК-ліцею провели тренінг «Демократія та права людини на уроках». Обговорили досвід інших вчителів, можливості використання інформаційних матеріалів Ради Європи.

А для об’єднання і заохочення до спільної діяльності організували тренінг з командотворення та мотивації. Також вчителі ознайомилися з навчальною грою «Країна Гідності», яка допомагає вивчати соціальні права і соцполітику через права людини.

Відчуваючи необхідність додаткових знань, 15 вчителів початкових класів пройшли онлайн курс із методики розвитку соціальних навичок у дітей та підлітків «Вчимося жити разом». А 12 вчителів опанували стратегії та процедури критичного мислення на онлайн курсі «Критичне мислення для освітян». 

DS.jpg

Першими ініціативу проведення інтегрованих уроків з елементами ОДГ/ОПЛ підхопили 5 вчителів математики та фізики. Для навчання потрібно було підібрати прикладні й сюжетні задачі соціального змісту. Але знову зіткнулися з проблемою відсутності в сучасних підручниках математики та фізики відповідних матеріалів на цю тему. Тож на засіданні методистів учителі розглянули можливості використання посібників Ради Європи з ОДГ/ОПЛ, а також детально опрацювали рекомендації та приклади з посібника «Громадянська відповідальність: 80 вправ для формування громадянської та соціальної компетентностей під час вивчення різних шкільних предметів».

Ретельно підготувавшись, вчителі пішли на уроки з готовністю застосувати усе на практиці. Так, п’ятикласники ознайомилися зі структурою та способом розрахунку сімейного бюджету, а також поглиблювали розуміння прав людини під час вправи «Сімейний бюджет» на уроці з теми «Натуральні числа і дії з ними». Учні 6-В класу, виконуючи вправу «Бюджет участі» під час вивчення теми «Відсотки», дослідили, як мешканці можуть спільно із міським бюджетом взяти участь в покращенні життя міста.

Учні 6-Б класу після виконання вправи «Наше майбутнє» зробили висновок про необхідність особистої участі та відповідальність кожного за фінансове становище родини. Восьмикласники під час вправи «Де ви стоїте?» вивчали раціональні вирази і вчилися розв’язувати задачі на розрахунок податків, аргументувати власну точку зору, аналізувати свою економічну ситуацію, родинний бюджет, користуючись математичними методами. А на уроці фізики під час вивчення теми «Механічні та електромагнітні хвилі» за допомогою вправи «Гра з картинками» дев’ятикласники розвивали складові громадянської компетентності.

Наступним кроком було представлення досвіду вчителями математики та фізики на засіданні голів методоб’єднань. І невдовзі перелік предметів, до яких був включений компонент освіти для демократичного громадянства і прав людини, розширився завдяки природознавству та біології. Загалом, семеро вчителів інтегрували теми, спрямовані на розвиток громадянських компетентностей, у навчальну програму п’яти предметів для учнів 5-11 класів. При цьому було задіяно 217 учнів. У тому числі 92 учні 8-11 класів вдосконалювали знання про соціальні права через гру «Країна Гідності».

Після того, як були випробувані готові вправи, педагоги закладу спробували розробити і деякі власні вправи з ОДГ/ОПЛ. Наприклад, правовий інтерактивний кросворд.

Далі була зміна формату проведення першого уроку 1 вересня. Класні керівники 2-10 класів провели тематичні уроки до Дня знань на теми ОДГ/ОПЛ з використанням посібників Ради Європи. Під час уроків і різних активностей учні познайомилися з основними аспектами прав людини і дитини. Ця практика всім сподобалася, тому вирішили День знань у 2019 навчальному році також присвятити тематиці ОДГ/ОПЛ і провести його в інтерактивному форматі.

«Під час першого уроку на тему «Знаю права і змінюю світ» я познайомила дітей із поняттям сталого розвитку та Глобальними цілями. Крім цього, учні дізналися про права людини й права дитини, яка між ними різниця та що таке Конвенція ООН про права дитини. Практично всім дітям під час уроку хотілося висловити свою думку на цю тему», - розповіла Валентина, вчителька Макарівського НВК-ліцею. Море вражень отримав і шестикласник Владислав: «Мені цікаво було працювати в групах та дізнатися, що існує документ, у якому визначено перелік прав усіх дітей – Конвенція ООН про права дитини. Такий початок навчального року дуже зацікавив».

Після такого старту школярі з Макарова активно долучилися до різноманітних активностей на кшталт Всесвітнього дня гідності, сформували команду на проект «Zero Waste School» від Фонду Кличків, і вона навіть пройшла попередній відбір.

batk-zbor.jpg

Але демократизація шкільного середовища не обмежилася лише освітнім процесом. Під час зустрічей у проєкті виникла ідея змінити форму проведення звичних батьківських зборів на зустрічі у комфортній атмосфері – наприклад, у вигляді круглого столу, «Кави з батьками чи спільного з дітьми та батьками тренінгу. Такі тренінги відбулися із застосуванням вправ із посібників, рекомендованих Радою Європи.

А найбільше зацікавила учасників вправа із посібника «Компас» під назвою «Батьківська Асамблея». Цю вправу застосували на засіданні голів батьківських комітетів, яке проводилося у форматі круглого столу з використанням методів тренінгу. Як зазначила Ольга, одна з мам-учасниць цих зборів: «Вправа відкриває можливості для зміни свідомості, для формування навичок аналізу поведінки дітей та дорослих, вона допомагає зрозуміти іншого, виховує повагу, толерантне ставлення один до одного».

З того часу батьки постійно цікавляться справами у ліцеї, часто телефонують, приходять з питаннями та ініціативами. У батьків змінилося відношення до школи: тепер це не лише інструмент отримання знань та атестатів, а й середовище, в якому формуються життєві компетентності їхніх дітей.

Саме на пропозицію батьків та за підсумками обговорення з дітьми й адміністрацією під час весняних канікул у школі всі разом розмальовували  стіни. Також батьки ініціювали зміни у розкладі дзвінків (внаслідок закриття однієї з будівель школи виникла проблема з розкладом уроків). Обговорення пропозицій (з головами батьківських комітетів, з адміністрацією, учнівським самоврядуванням) тривало кілька тижнів. У підсумку затвердили новий, зручніший для всіх розклад дзвінків, що зменшило кількість учнів, які запізнюються на навчання. А вчителі отримали більше часу на відпочинок.

pravyla.jpg

«Тепер школа змінюється на очах: набагато цікавіше проходять уроки і шкільні заходи, учні реалізовують проекти. Директор, вчителі та батьки нас підтримують, всі разом долучаємось до обговорення та гарних справ», ділиться враженнями учениця 11 класу Софія.

І хоча не всі зміни відбуваються так швидко, як би цього хотілося, шкільна громада Макарівського НВК-ліцею зупинятись не збирається. У планах – створення клубу молодих батьків, комітету «Твоє дозвілля» (для спільного відпочинку вчителів, дітей, батьків), а також благодійного фонду – для вирішення проблем школи та громади.

Участь у проєкті відкрила для закладу освіти нові можливості, дозволила зрозуміти, наскільки важливими для всіх учасників освітнього процесу є знання з ОДГ/ОПЛ. У Макарові на власному досвіді переконалися, що найефективніше спряють змінам хоча б малі кроки в потрібному напрямку. Головне – завжди бути активним та розуміти, що саме ти можеш змінити і своє середовище, і всю країну на краще. 

Більше історій...

Проєкт «Підвищення компетентностей демократичного громадянства через формальну, неформальну та інформальну освіту» реалізовано БО «Центр освітніх ініціатив» (Львів, Україна),  фундацією «Civis Polonus» (Варшава, Польща) та Центр вільного часу (Кошице, Словаччина) за фінансування Програми Еразмус+ Європейського Союзу.


RCM logoCP logologo 2 en

© 2018-2020 Центр освітніх ініціатив