Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Історії успіху

Немішаєве: Як з ініціативної групи утворилась шкільна батьківська рада

nem2 1

Як показує досвід Немішаївського НВК, залучити батьків до шкільного життя і навіть до самоврядування не так складно, як здається на перший погляд. Виявилося, що головне – мати активних батьків та системно підійти до вирішення актуальних питань, які турбують школярів.

На початку роботи в проєкті у тодішній СЗОШ №2 (школа була реорганізована) батьківського самоврядування не існувало, у адміністрації з батьківськими комітетами класів не було нормальної взаємодії та зворотного зв’язку. Усі ініціативи виходили тільки від педагогів, батьки лише епізодично брали участь в ухваленні загальношкільних рішень та практично не впливали на навчальний процес. Вони пояснювали це тим, що «все одно нічого не змінимо, нехай буде так, як є. Як скаже адміністрація, так і вирішать всі». 

За словами пана Анатолія, батька учениці 4 класу, кожен з батьків ніби цікавився, що у дитини в школі нового. «Якщо щось не подобалося, про це говорили класному керівнику чи адміністрації. Але окрім зауважень і критики жодних конструктивних пропозицій щодо змін не вносилося. Школа працювала у своєму звичному режимі, за своїми правилами, якими батьки не дуже цікавилися, не були активно залучені до шкільного життя», – пригадує він.

Отож, у школі був відсутній діалог між адміністрацією/вчителями та батьками, вони не чули одні одних, і в зв’язку з цим виникало чимало конфліктних ситуацій. 

На початку минулого навчального року ініціативна група батьків, яка сформувалася для участі в програмі «Демшкола», вирішила власним прикладом змінити уявлення родин про їхню участь у роботі освітнього закладу. 

Перші кроки співпраці та змін почалися з питання, яке хвилювало майже всіх учнів – покращення харчування у школі. «Коли я раніше на батьківських зборах сказала про неякісне і нездорове харчування у нашій їдальні, ніхто з батьків не підтримав мене. А класний керівник сказала, що ми не вдома, де можемо обирати собі меню – що дали, за те і вдячні», – розповіла Анна, мама п’ятикласниці.

Група батьків вивчила меню їдальні, асортимент буфету та склала колективного листа з пропозиціями щодо зміни харчування в школі до адміністрації закладу та представників району, що відповідають за харчування школярів. Упродовж декількох місяців відбувалися засідання різноманітних комісій, під час яких батьки відстоювали своє звернення та обґрунтовували пропозиції.   

Ірина, мама учениці 7 класу: «Ми були присутні на всіх засіданнях комісій. До нашого бачення і побажань врешті дослухалися. Харчування покращилося, асортимент буфету став приємно якіснішим. З того часу  більшість батьків зрозуміли, що вони можуть бути повноцінними партнерами школи, у якій навчаються їхні діти».

nem1

Наступним важливим завданням ініціативної групи стало створення шкільної батьківської ради, яка б діяла систематично, розуміла свої повноваження, мала план роботи тощо. Однією з причин створення такої ради стала скарга батьків першокласника на організацію освітнього процесу в школі до відділу освіти. Відповідно, це питання потребувало розгляду в школі за участю батьківського врядування.

Адміністрація школи запропонувала долучити до складу ради голів батьківських комітетів класів, але більшість батьків не погодилася, обґрунтовуючи тим, що у них і в класі достатньо роботи. Тому виникли питання: «Хто буде входити до батьківської ради?», «Яка процедура виборів до ради?», «Якими питаннями буде займатися рада?». Для відповіді на ці питання вирішили створити Положення про батьківську раду та батьківські комітети школи. 

Проект Положення доопрацьовували як адміністрація і педагоги на педраді, так і батьки на зборах. Намагались урахувати всі зауваження, запропоновані в усній та письмовій формах. Хто не був присутнім на засіданнях, мали можливість ознайомитися з проектом у шкільній фейсбук-групі та внести свої пропозиції онлайн. 

«Під час обговорення документу було непросто. Частина батьків взагалі не висловлювала жодних пропозицій, інші не вірили, що їхні зауваження почують та візьмуть до уваги. Та врешті усі пропозиції було розглянуто і прийнято рішення», – розповіла директорка школи Аліна Примаченко.

Кінцевий варіант документу був оголошений та затверджений на загальних зборах школи.

nem5

Аби покращити відвідування батьками класних зборів, новостворена рада запропонувала адміністрації та класним керівникам змінити підходи, формат і зміст організації та проведення батьківських зборів. Тож усі класні керівники обговорили з батьками такі питання: «На які батьківські збори Ви пішли б залюбки?», «Про що б Ви могли розповісти на батьківських зборах?», «Про що б Ви хотіли дізнатися?». Більшість батьків виявили бажання проводити збори разом з дітьми і одразу коригувати ситуації, що виникали під час освітнього процесу, згуртовуватися, більше дізнаватися один про одного, обговорювати цікаві й актуальні теми щодо виховання дітей різного віку, а також конфліктів, булінгу, адаптації, інклюзивної освіти, прав у школі. 

Після того, як низка класів провела «батьківські збори по-новому», ініціативні батьки знайшли тренера та домовилися з ним про проведення навчального тренінгу «Ненасильницьке спілкування». 

«Було незвично і приємно, коли батьки запропонували всім батьківським колективом надати допомогу родині однієї учениці, яка ніяк не могла порозумітися з однолітками, учителями та з власними татом і мамою. Ми провели родинні батьківські збори, де кожен розповідав про сімейні цінності, про традиції у родині. Батьки знайшли психолога і організували його роботу з цією родиною (за їхньої згоди). Сьогодні дівчинка хоч ще і не здобула високих результатів у навчанні, але принаймні досягла гармонії в родині та у класі», - зазначає пані Тетяна, вчителька фізики та класний керівник 7 класу.

Галина, вчителька біології, класний керівник 11 класу, каже, що спершу з обережністю поставилася до того, що батьки матимуть право впливати на планування роботи класу, школи. «Думала, що нічого корисного з цього не вийде. Але уже через деякий час відчула, що це дуже круто, у батьків є цікаві ідеї. А якщо вони щось запропонували, то вони ж і несуть відповідальність за реалізацію. Так у нас було проведено родинний захід «Ніч у школі», де діти і батьки стали учасниками змагань. Нас це об’єднує, ми розуміємо, що робимо спільну справу, а не кожен живе за якимись своїми правилами», - наголошує вчителька. 

nem4

Як результат, зміни вплинули не тільки на учнів та педагогів, що безпосередньо реалізовували зміни, а й на усю шкільну громаду.

Батьки стали більш активними, відповідальними та ініціативними. Їх частіше можна побачити у школі, вони допомагають у підготовці майстер-класів для учнів, приходять з пропозиціями щодо поліпшення матеріально-технічного забезпечення. 

Пожвавилось та урізноманітнилось позакласне та виховне життя школи – це і  п’ятниці без форми, і музичні перерви, різноманітні флешмоби, які ініціюють і проводять учні та батьки.

Батьки розвинули відповідальність, виявляють розуміння демократичних принципів на практиці. А педагоги частіше почали проявляти толерантність, повагу до різних думок.

Завдяки участі в проєкті відбулися зміни у свідомості учнів, вчителів, батьків, адміністрації школи. В закладі освіти на всіх рівнях (у класному колективі, на педагогічних радах, батьківських зборах) більше говорять про права усіх учасників освітнього процесу. І головне - вчать розуміти, що демократія – це не вседозволеність, а чіткий порядок, який обговорений і прийнятий усіма зацікавленими сторонами.

Зміни відбуваються, хоч і не так швидко, як би цього хотілося. Найбільшою проблемою було позбутися скептичного підходу окремих вчителів та батьків до налагодження партнерських стосунків всередині школи між усіма учасниками освітнього процесу. Через низьку обізнаність батьків щодо шкільного життя ще іноді виникають конфлікти між батьками у класах та між батьками й адміністрацією.

nem3

Однак процес позитивних демократичних змін запущено, тож вже у найближчому майбутньому в Немішаївському НВК збираються залучити батьків до вибору факультативів та підручників, створити «батьківську школу», яка допомагатиме розв’язувати багато питань та повинна суттєво покращити взаємодію школи з родинами учнів. Є намір створити школу психологічної допомоги батькам. А також планується періодично проводити засідання за участю учнів, батьків та вчителів на тему: «Як ми разом можемо зробити нашу школу затишною, цікавою, сучасною».

Іншим школам, які стають на шлях демократичних перетворень, немішаївські педагоги і батьки із власного досвіду радять не боятися змін, ні в якому разі не складати руки і не чекати, що хтось щось зробить за вас. Потрібно діяти і змінюватися, й тоді не буде нічого неможливого!

Більше історій...

logo 2 en

© 2023 Центр освітніх ініціатив