Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Історії успіху

Практичний досвід демократичного вибору

Untitled 1 e1529765942277 

Як було колись

Планування шкільного життя здійснювалось, як правило, адміністрацією школи із залученням педагогічного колективу в окремих випадках. Учні та батьки через своїх представників брали участь лише у затвердженні планів на раді школи. Низький рівень залученості до процесу планування та неможливість вплинути на нього породжував пасивність, нерозуміння та несприйняття учнями та батьками окремих аспектів діяльності школи. За підтримки тренерів Наталії Герасим та Наталії Маркусь школа здійснила аналіз ситуації за допомогою Інструменту демократичного розвитку школи, який продемонстрував необхідність демократизації шкільного врядування у навчальному закладі.

Шлях до змін

Спочатку адміністрація школи визначила кількість годин варіативної складової навчального плану для кожного класу і запропонувала вчителям із переліку програм курсів за вибором Міністерства освіти і науки України обрати по два, які вони б хотіли викладати у наступному навчальному році. Кожен учитель підготував презентацію елективного курсу для школярів та їхніх батьків. Протягом кількох днів учні та батьки обирали, який із запропонованих варіантів вони вважають найбільш цікавим та корисним. Тоді у кожному класі провели підрахунок голосів, а результати голосування передали адміністрації.

Так для 7-11 класів були запропоновані наступні курси: «Живи за правилами» та «Мистецтво жити в громаді» для учнів 7-8 класів; «Вчимося бути громадянами» для учнів 8 класів; «Ми – громадяни України» та «Ми різні – ми рівні» для учнів 9-10 класів; «Права людини» та «Права людини в Україні» для учнів 10-11; і «Громадянська освіта: основи демократії» для учнів 11 класів. За результатами голосування до робочого навчального плану були включені: «Живи за правилами» (7 клас), «Вчимося бути громадянами» (8 клас), «Ми – громадяни України» (9 клас), «Ми різні – ми рівні» (10 клас), «Громадянська освіта: основи демократії» (11 клас).

Нова практика викликала неабиякий ентузіазм та зацікавлення серед дітей та батьків. «Вперше за роки навчання в школі я разом із однокласниками мав можливість вибрати предмет, який ми будемо вивчати. Радий, що ми не помилилися, адже курс «Живи за правилами» виявився дуже цікавим», – ділиться враженнями Ісопенко Юрій, учень 7 класу. Деяких батьків розповіді дітей про презентації навчальних курсів спочатку дуже здивували. Згодом і на батьківських зборах вчителі презентували курси на вибір. Батьки раділи, що їхню думку теж взяли до уваги: «Приємно, що й батьків долучили до вибору. Навчальний рік показав, що діти відповідальніше відносились до курсу, який обрали самостійно», – додає Ісопенко Валентина, мама учня.

Кожен із учасників навчально-виховного процесу зміг долучитися до врядування школою через планування роботи. Адміністрація мала нагоду оцінити креативність вчителів та наочно побачити прагнення учнів та батьків, отримавши, як наслідок, надійних союзників у процесі розвитку закладу. Вчителям надали можливість впливати на формування навчального плану, що в свою чергу лише підвищило їх зацікавленість до елективних курсів. Досі курси за вибором у школі визначалися адміністрацією, і відповідно надавались педагогам як завдання «згори». Залучення учнів та батьків до планування роботи школи підвищило рівень їх зацікавленості до подій, що відбуваються у закладі. Таким чином усі учасники навчально-виховного процесу отримали реальний досвід спільного демократичного прийняття рішення.

«Ми стали очевидцями побудови демократичної школи, в якій учням надається свобода думки та слова, де пропагується партнерство вчителя та учня, засноване на довірі. Україна переживає складний період своєї історії,  і єдина річ, яка може щось змінити в гарантуванні свобод і прав людини – це освіта, фундаментом якої повинна стати демократія. Даючи можливість зробити свій вибір учням, ми вчимо їх діяти в умовах та задля демократії», – підсумувала Костинюк Ніна Вікторівна, викладач курсів з громадянської освіти.

Шкільна громада Чернівецької школи № 38 зізнається, що робота, яку вдалось зробити за рік, це лише початок. Їхньою метою є створення сталого демократичного врядування із залученням усіх учасників навчально-виховного процесу. Керівництво школи радить й іншим навчальним закладам активніше залучати учнів, батьків та педагогічний колектив до планування шкільного життя, при цьому будь-яке планування здійснювати за моделлю «знизу – вверх», створюючи умови для спільного обговорення та прийняття рішень з урахуванням інтересів усієї шкільної громади.

Більше історій...

logo 2 en

© 2023 Центр освітніх ініціатив