Історії успіху

Шлях до демократичних змін через ефективне інформування

 2

Зміна в системі обміну публічною інформацією в Селидівській загальноосвітній гімназії

Раніше заступник директора з виховної роботи самостійно планувала шкільні заходи та ініціювала засідання учнівського самоврядування. Щоб скликати членів учнівського самоврядування на засідання, доводили до відома Голови активу школи, а він здійснював інформування членів самоврядування гімназії. Тож учні, які не належали до такого формально визначеного активу, мало залучалися до шкільного життя.

Тепер рішення педагогічної ради приймаються після обговорення всіма учасниками освітнього процесу. Учнівське та батьківське врядування має вплив на прийняття рішень загальношкільної ваги, що має позитивний вплив на атмосферу в школі, активне, свідоме й відповідальне долучення усіх до вирішення питань школи.

«Ми зрозуміли, що недостатня активність учнів обумовлена браком поінформованості. Недостатній рівень відповідальності – відсутністю зворотного зв’язку. Тому вирішили, що саме підвищення рівня обміну публічної інформації найбільше вплине на демократичне середовище та врядування в нашій гімназії», – коментує Ніна Авілова, заступниця директорки.

На одному із тренінгів Програми ми обговорювали участь молоді у житті гімназії та міської громади. Спочатку зупинилися на тому, що учні позиціонують себе на сьомій сходинці Драбини Харта – «Молодь керує та виконує». Але подальше обговорення з тренерами привело до думки, що часто управлінські структури, громадські організації та установи залучають молодь, але не дають можливості впливати на прийняття рішень. Тому було вирішено підвищити рівень партнерства молоді та дорослих, піднявшись на вищий щабель залученості. «Ми як повісили Драбину Харта одразу після тренінгу, так її і не знімаємо. Аналізуємо свій поступ, обговорюємо з дітьми», – розповідає пані Ніна.

З метою розвитку поінформованості у гімназії створили простір для ініціювання ідей та обговорення проблем. Розмістили стенд для ініціатив учнівського та батьківського врядування. Використали стенди на першому поверсі гімназії для «Килиму ідей», де гімназисти, їхні батьки, вчителі можуть вносити свої пропозиції. Далі за методикою «Килиму ідей» пропозиції обговорюють і беруть відповідальність щодо втілення їх у життя.

«Ми залучаємо учнів і до батьківських зборів. Готуємо спільні теми для обговорення. В цьому році нагадали батькам про те, що й вони були колись юними. Учні зібрали фотографії з батьківських шкільних років і зробили відео презентацію. Це був зворушливий сюрприз для нашої батьківської спільноти», – коментує  заступниця директорки.

Нещодавно гімназія виграла проект «Обладнання для шкільного радіо». Зібрали кошти для ремонту виділеного приміщення для радіо. Влітку зусиллями старшокласників та батьків приміщення планується обладнати. А вже з вересня ведучий з командою однодумців почне радіотрансляції на перервах між уроками.

Крім того, створили сторінку гімназії у мережі Фейсбук. У закладі планують забезпечити за допомогою цього ресурсу зворотній зв’язок між учасниками освітнього процесу. Також у мережі створено групи батьків, учнівського самоврядування, гімназійних колективів та вчителів для обговорення питань, що є актуальними для гімназії.

«Я б хотіла особливо відмітити активність батьків, адже тепер до кожного заходу долучається наша батьківська рада. До прикладу, наше щорічне свято «Класні першокласні» (презентація першачків – учні 5-х класів), де діти можуть продемонструвати свої таланти. До підготовки свята долучаються  також і батьки, які вже другий рік поспіль  готують виступи на рівні з дітьми», – пояснює  Валентина Бурульник, педагог-організатор.

В цьому році гімназія активно розвиває партнерські зв’язки з місцевою громадою. Нещодавно почали співпрацю з Донецьким дебатним центром, який зараз знаходиться в Києві. У квітні тренери Центру провели гру «Дебати» для учнів 10-х класів. В Селидівській громаді в цьому році створена Молодіжна рада, хоч поки участь у ній є лиш формальною, в гімназії покладають надії на неї у майбутньому.

«У нас є і проблеми. Як навчитися відмовлятися від вказівок щодо обов’язкових заходів, які ми вважаємо непотрібними для гімназистів? Як досягти необхідної підтримки демократичних змін іншими організаціями, установами міста? Над цим ми плануємо активно працювати далі», – розповідає Алла Куцева, директор гімназії.

Учні також переконані, що в результаті процесу демократизації школи, у класу підвищилася активність і учнівські ідеї почали реалізовуватися. Завдяки порадам «Демократичної школи» діти перестали комплексувати щодо висловлення власних думок. «Раніше часто дітей класифікували на групи за успішністю, що було проблемою для нас. Завдяки змінам, що відбулися в процесі участі в Програмі, ми зрозуміли, що такі питання потрібно обговорювати. Учні ініціювали класні збори, щоб висвітлити цю проблему. Класний керівник і староста під час обговорення визнали цю помилку і почали дослухатися до думки кожного члена класного колективу. Тепер нас запитують чи бажаємо ми брати участь в тих чи інших заходах», – коментує учениця Маргарита Резнік.

В Селидівській гімназії панує атмосфера постійного пошуку. Вчителі впевнені, що освітній процес базується на активності та залученості молоді. Учні усвідомлюють, що високий рівень компетентностей можна досягнути тільки за допомогою співпраці та на основі довіри.

Більше історій...

logo 2 en

© 2024 Центр освітніх ініціатив