Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Історії успіху

Столична школа №203: Почули дітей і залучили батьків

Avia4

У київській спеціалізованій авіаційно-технологічній школі (САТШ) № 203 зіткнулися з тим, що до шкільного життя залучена дуже невелика кількість активних батьків. Мама одного з учнів зазначила: «Між батьками, вчителями та дітьми існує велика відстань, яку потрібно здолати, і зробити це можна завдяки спільній роботі».

Приєднавшись до проєкту, одним з пріоритетів столичний заклад освіти визначив залучення батьківської громади до освітнього процесу. Можливості для цього побачили у спільному ухваленні рішень, спільному плануванні та втіленні цих планів. 

А першим кроком стала організація останнього дзвоника у новому форматі. Спочатку в школі вирішили відмовитися від традиційної лінійки. Але що натомість? На шкільній сторінці у мережі Facebook провели опитування дітей та батьків - як вони бачать організацію свята. Фактично дійшли згоди організувати його у форматі так званого «тематичного пікніка».

Avia2

Було утворено ініціативну групу з 20 осіб - учителів, батьків та дітей. Розглянули пропозиції всіх учасників, найцікавіші внесли до сценарію розважальної програми. В підсумку свято вдалося на славу: відбулися майстер-класи з гри на барабанах, із виготовлення аплікації на футболці, з бісероплетіння, виготовлення малюнків на різних основах та ін., а також квести. Для охочих робити фото створили і оздобили фотозону. Власну святкову програму (музична хвилинка, спортивна сторінка, флешмоб тощо) презентували й учні школи. Загалом у святкуванні взяли участь близько 600 людей, і майже кожен був залучений до цього дійства.Avia3

Згодом батьки активно долучились до реалізації шкільних ініціатив: зокрема, вони вирішили вплинути на формування екологічної свідомості учнів та допомогли школі стати учасницею проекту по сортуванню сміття. Для вчителів і учнів провели лекцію та інструктаж щодо сортування, були встановлені відповідні контейнери. І тепер учні самі слідкують за тим, щоби відповідні відходи потрапляли у призначені для цього контейнери. «Адже найважливіша причина для сортування сміття – зменшення шкідливого впливу на навколишнє середовище», – зробила висновок учениця 9 класу Анастасія Гнисюк.

Спільним було рішення провести весняну толоку. Територію біля школи прибирало близько сотні людей – учні, батьки, вчителі. Вони прибрали осіннє листя та обкопали дерева, підготували клумби для висаджування квітів. «Заходи, які проводяться разом дорослими і дітьми, стають прикладом для наслідування», – вважає учень 8 класу Іван Костенко.

Також батьки підняли питання харчування у школі, і в межах своїх можливостей почали процес організації шведської лінії харчування. «Це стало необхідним, бо діти не хочуть ходити до їдальні і харчуватися тим, що там готують», – сказав батько учня початкової школи Андрій Чиж. Директор школи Андрій Мельник підтримав ініціативу батьків та дітей, тож є надія, що спільними зусиллями це питання буде вирішено.

Отже, поступово батьки стають активними учасниками шкільного життя. Звісно, поки не всі, а лише найбільш ініціативні. Проте у школі сподіваються, що гарний приклад та інформування про досягнуті результати не залишать байдужими й інших. Загалом, присутність батьків у спільному ухваленні рішень та у їх реалізації сприяє демократизації шкільного середовища та підсилює самоврядування.

Ні – одноманіттю! Так – яскравому навчанню!

Учні САТШ №203 давно хотіли, щоб уроки в школі стали більш цікавими. Найбільшу активність виявила група дітей, які були активними учасниками Демшколи: за їхньою пропозицією у закладі освіти встановили «скриньку довіри», де школярі писали, зокрема, і побажання щодо проведення уроків. Найбільше пропозицій стосувалося пожвавлення навчального процесу: аби уроки зробили більш цікавими, щоб можна було дискутувати, грати у рольові ігри, виконувати групові проекти.

Avia5

Вчителі та адміністрація порадилися, і вирішили спрямувати свої зусилля на  урізноманітнення навчання. Відтоді у 203-й школі часто проводяться бінарні уроки, круглі столи, уроки-дослідження, диспути, інтерактивні уроки. А в процесі навчання учнів 5-9 класів тепер використовуються нові вправи: «Хто я?», «Що, якщо…», «Супергерой» та ін.

На уроках переважає групова робота, дискусії, бесіди, що формують критичне і аналітичне мислення. Школярі вчаться відстоювати свою позицію, аргументувати свій вибір. Є і така практика, коли учні виконують роль вчителя. «Використовуючи такі форми та методи роботи, учні стають активними учасниками освітнього процесу, вчаться критично себе оцінювати», - зазначає вчителька української мови і літератури Світлана Грабко.Avia6

Цікавою формою роботи є написання листів. Молодші школярі пишуть вітальні листівки  іменинникам-однокласникам, вчителям, директору - це вже навіть стало традицією учнів початкової школи. Також пишуть листи-прохання чи листи-побажання, є і листи-подяки.

Старшим дітям подобається працювати над створенням проектів. Один з них був присвячений темі протидії булінгу та прагненню жити і вчитися у безпечному шкільному середовищі. Цей проект створили учні 9 класу, які зняли соціальний ролик «Гидке каченя» і презентували його іншим класам.

За словами учениці 9 класу Катерини Кузнєцової, «раніше уроки були сірими та одноманітними, а зараз стали цікавими, яскравими». Натомість вчителька зарубіжної літератури Тетяна Войтенко зауважила: «Такі уроки допомагають розвивати критичне мислення у дітей, активізують навчальну діяльність».

Також у цьому році серед учнів 9 класу вперше проводилось анкетування щодо вибору профілю та вибірково-обов’язкових предметів для освітньої програми 10 класу на 2019-2020 н.р. Тож школярі відчули, як можуть впливати на навчальний процес, та що вони відповідальні за власне майбутнє, до формування якого безпосередньо доклалися.

Всі ці кроки свідчать про те, що вчителі та учні беруть активну участь у процесі змін. Заступник директора САТШ Оксана Єрьоменко відзначила: «Учасники освітнього процесу «чують» один одного та готові відгукнутись на будь-які пропозиції. Шкільна родина активніше співпрацює. Найголовніше  – ми не зупиняємось! Наша мета – продовжувати починання».

«Активізувалась робота усієї шкільної громади. Підтвердженням цього є саме ці зміни, реальний результат плідної роботи в проєкті», - переконаний директор школи №203 Андрій Мельник.

Avia1

Зміни у школі реальні та відчутні, вони відбуваються і в шкільному середовищі і в освітньому процесі. За час роботи школи в Програмі стало помітно, що філософія співпраці у ланцюжку адміністрація-вчителі-учні-батьки тепер будується на засадах партнерства та принципах демократії. Це стало можливим завдяки добре організованій командній роботі. Спільна справа стала запорукою успішної реалізації Програми.

Також позитивним змінам сприяла атмосфера відкритого, рівного діалогу між всіма учасниками шкільного життя. Тож іншим школам можна порадити не боятися конструктивної критики з боку батьків, учнів, вчителів, громади, реагувати на запити, налагоджувати комунікацію та створювати команду, яка буде провідником змін.

Більше історій...

logo 2 en

© 2023 Центр освітніх ініціатив