Тулбокс для вчителів

Тулбокс - це збірка вправ та матеріалів для формування та оцінки громадянських компетентностей на різних предметах у школі та в рамках позаурочної і позашкільної програми. Всі вправи, викладені у Тулбоксі, розроблені або модифіковані вчителями-практиками, контактна інформація яких міститься у кожному доданому матеріалі. Заохочуємо всіх учителів ділитися своїми розробками з колегами і власноруч додавати матеріали до Тулбоксу, попередньо зареєструвавшись на нашій сторінці.

Фільтр

Чия це проблема?

П.І.Б. автора: Мелещенко Тетяна
E-mail автора: tetmel@ukr.net
Застосування вправи: На уроці
Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: НПУ імені М. П. Драгоманова
Предмет: історія
Тема уроку/години спілкування: Руські удільні князівства у складі сусідніх держав. Кримське Ханство (Міста, магдебурзьке право.)
Клас: 7
Мета вправи/заняття: Сформувати уявлення про відповідальність як важливу рису активного члена громадянського суспільства.
Форма/метод роботи: індивідуальна робота, фронтальна робота
Ключова складова громадянської компетентності: Повага до людської гідності та прав людини
Додаткова/і складова/і компетентності: Відповідальність, Уміння самостійно вчитися, Аналітичне та критичне мислення, Мовні, комунікативні вміння та багатомовність, Уміння співпрацювати
Очікувані результати:

учень/учениця:

• розуміє, що відповідальність є складовою забезпечення прав людини;

• усвідомлює необхідність участі у вирішенні суспільних проблем;

• займає активну життєву позицію.

Тривалість вправи: 15 хв.
Інструкція для проведення вправ:

1. Учні знайомляться з уявним листом до місцевої газети. Він містить скаргу щодо соціальної проблеми, яка турбує жителів певної місцевості. «Як група місцевих мешканців ми переконані, що багато проблем, які постають перед людьми, виникають саме тому, що мешканці не готові брати відповідальність за свою власну поведінку. Ми також думаємо про те, що містечко та його околиці надто засмічені. Причина в тому, що люди дуже ліниві, щоб прибирати його, як належить. Це неприпустимо, оскільки принаджує щурів та спричинює виникнення хвороб. Коли люди залишають використані ємкості від фарб та хімікатів, це може спричинити їх проникнення у річки та зараження питної води. Чому люди не хочуть думати про наслідки своїх дій? І чому політики нічого не роблять, щоб вирішити ці проблеми?»
Завдання учням:

а) ідентифікувати і конкретизувати проблему;

б) написати загальний список тих людей, хто несе відповідальність за описану проблему (мозковий штурм), вчитель фіксує перелік на дошці.

2. Учні підходять і ставлять позначку (маркером, крейдою…) напроти того зі списку, хто, на їхню думку, несе найбільшу відповідальність.

3. Мозковий штурм: учні пропонують кроки, які вони можуть робити для вирішення проблеми сміття (не шукати винних, а думати, що я можу), та обґрунтовують свої пропозиції.

Підсумок за результатами проведення вправи:

Підвести до розуміння, що кожен з нас є членом громадянського суспільства і несе відповідальність за свої дії, активна громадянська позиція сприяє вирішенню загальнозначущих проблем (у цьому разі активна позиція забезпечує відстоювання права людини на здорове довкілля).

Використані джерела:

Живемо в демократії: плани уроків з питань освіти для демократичного громадянства та освіти прав людини для загальноосвітніх навчальних закладів, с. 149–151, 156.

Ключові слова: відповідальність, участь, співпраця, громадянська позиція

робота з текстом, ідентифікація суспільних проблем та пропозиція кроків їх вирішення.

logo 2 en

© 2024 Центр освітніх ініціатив