Історії успіху

Дубове: Чому школа стала однією з “точок росту” місцевої ОТГ

Школа в с.Дубове (Ковельський район на Волині) за останні два роки змогла стати своєрідним хабом місцевої громади, за допомогою учнів залучивши до багатьох процесів і дорослих. А шкільна спільнота почала продукувати багато ідей щодо розвитку всієї ОТГ. Більшість з них уже втілюються.

Запорукою успіху стало бажання змінити свою громаду. Одним з пріоритетів  при цьому став опорний заклад освіти — голова ОТГ Роман Троцюк, який кілька років тому сам був учителем, а потім і директором Дубівської школи, чудово розуміє, що школа є одним з драйверів змін у громаді. Адже через учнів найпростіше залучати до спільної діяльності і їхніх батьків. Та й самі підлітки вже за кілька років стануть найактивнішою частиною громади.trenr

Бажання перетворень було і в адміністрації школи, й у лідерів учнівського самоврядування. Після приєднання до проєкту на початку 2018 року в Дубівській ЗОШ була суттєво вдосконалена й структура самоврядних учнівських органів: утворено Раду лідерів та 7 профільних комітетів. Від кожного класу в комітетах є 7 учнів. Також учні почали брати участь в педрадах. Загалом, це дозволило підвищити продуктивність роботи.

“Школа стала більш сучасною і ми поступово, крок за кроком йдемо вперед. Дуже сподобались тренінги, які проводили тренери. Учням до вподоби всі ці речі, які останнім часом відбуваються у школі”, -  вважає учениця 7-Б класу Марія Шевчик.

Важливу роль відіграла низка масштабних спільних проектів, ініційованих та втілених у школі. Зокрема, завдяки налагодженню контактів з місцевим стаціонарним відділенням терцентру соціального захисту учні організували свято для самотніх пенсіонерів до Дня святого Миколая. А в співпраці з розташованою на території ОТГ військовою частиною у закладі освіти організували свято до дня Збройних сил України.

Учні та адміністрація школи, а також більшість місцевих мешканців у лютому 2019 р. взяли участь у відзначенні 50-річчя Дубівської ЗОШ. Різноманітні заходи та воркшопи, залучення випускників різних поколінь — для села це стало великим святом, яке згуртувало громаду.stari

Помітно змінилось і ставлення батьків: вони, а також інші представники громади проводили до Дня вчителя уроки в школі. Врешті, вони побачили, що можуть бути корисними для школи не лише у матеріальному плані.

“Я побачила, що дуже багато речей можна робити без грошей. Наша школа завжди була активною, але наша активність проявлялась на рівні нашого закладу. Також нас дуже надихнула сильна підтримка з боку місцевої влади”, - зазначає директор Дубівської ЗОШ Олена Балецька.

Важливою подією стала зустріч голови ОТГ зі старшокласниками: Романові Троцюку було важливо зрозуміти бачення майбутнього їхньої громади очима школярів. Він переконаний, що коли робити якісь речі на перспективу, то думку підлітків потрібно обов'язково враховувати — адже саме їм потім жити в нових умовах. Натомість від школярів голова отримав багато цікавих ідей — щодо благоустрою та проведення дозвілля, спільних толок, поводження зі сміттям.

smit

І якщо спершу біля школи реалізували дитячу ідею та збудували відпочинковий майданчик, то пізніше почалося втілення пропозиції щодо рекреаційної зони біля ставка на території громади — із залученням і учнів, і батьків. При чому, більшість із запропонованого (пірс, лавочки, альтанки, волейбольне поле, місця для вогнища, туалет та ін.) вирішили робити силами громади — адже те, до чого люди прикладуть свої руки, ламати не будуть, та й інших попередять.

Щодо сміття, то з ініціативи учнів встановили контейнери для роздільного збирання паперу, скла, пластику в школі. Є домовленість з місцевим підприємцем про їх вивезення, а гроші акумулюватимуть для потреб закладу освіти. Це також позитивно вплинуло на поводження з відходами у громаді загалом: сміття за угодою тепер вивозять на ковельське звалище, а стихійні сміттєзвалища якщо і з'являються, то швидко ліквідовуються.

Отже, Дубівська школа стала одним з каталізаторів успіху місцевої ОТГ. Адже шкільна спільнота почала продукувати багато ідей щодо розвитку місцевої ОТГ. І одним з факторів успішного розвитку самої громади є синергія зусиль місцевих мешканців, влади та шкільної спільноти. Через цю результативну працю в громаді культивується локальний патріотизм.lis

Діти також бачать зміни, які відбуваються довкола. “Успіх нашої школи – це наполегливість і бажання змін. Ми завдяки Програмі прагнемо створити молодіжну організацію — щоб молоді люди долучались до життя громади. Мене найбільше радує, що зросла активність учнів і відбулись зміни в їхній свідомості. Я бачу зростання залученості батьків, і мене це тішить”, - розповіла дев'ятикласниця Софія Литвин.

Не останню ролю у цьому процесі зіграв й проєкт. “Участь у проєкті дала можливість розворушити батьків та вчительський колектив, вона дала поштовх до покращення мікроклімату в громаді. А головним здобутком, як на мене, є поява довіри між вчителями, учнями та батьками. Наша ОТГ опікується освітою в силу своїх повноважень, і ми намагаємось використовувати нові, якісні підходи у співпраці сільської ради та школи. Як голова ОТГ, я сам розпочав більше використовувати в своїй роботі демократичні практики, про які дізнався в проєкті”, - резюмує сільський голова Роман Троцюк.

Більше історій...

logo 2 en

© 2024 Центр освітніх ініціатив