Історії успіху

Як Мошанецькі школярі відчули себе дорослішими

IMG_5660.JPG

Мошанецька ЗОШ І-ІІ ст., що на Буковині, завжди пишалася своїми зв’язками з місцевою громадою. Сільський голова (випускник цієї школи) опікувався її розвитком. Освітній заклад долучався до заходів, що організовувалися в селі. Але участь школярів у цій співпраці була пасивною. Дорослі вважали, що учні школи-дев’ятирічки, яким всього 6-15 років, не достатньо дорослі, щоб самостійно вирішувати якісь серйозні проблеми.

Під час оцінки ситуації в школі вчителі та батьки наголошували на пасивності учнів. Натомість школярі висловлювали незадоволення перебільшеною опікою дорослих, відсутністю у школі можливості займатися цікавими для них заняттями.

Першим кроком до змін стала серйозна розмова про те, що саме буде цікавим учням, що вони готові для цього зробити. Так виникла ідея створити спортивний майданчик з різноманітними снарядами. До співпраці були залучені всі: учні планували, бурили ями для спорядження, прибирали, підготовили труби; батьки та вчителі допомагали у складних роботах – зварюванні, бетонуванні. Сільський голова допоміг із матеріалами. Навесні, коли усі роботи були завершені, майданчик став тим місцем, де займаються не лише учні, а й усі мешканці села.

волонтерська група перед відправкою подарунку воякам АТО

Акції на підтримку учасників АТО та хворих дітей почали організовувати по-новому. Ярмарки для збору коштів проводилися й раніше, але торік учні вперше самостійно визначали, на що підуть зібрані кошти. Так, виручені за підсумками одного з ярмарків гроші передали для допомоги хворій дитині. А за кошти від різдвяного ярмарку школярі створили шахове поле. При цьому діти самостійно розробили дизайн шахових фігур та закупили фанеру для їх виготовлення.

«Наші пропозиції були сприйняті серйозно. Нам довірили, щось зробити самим!», - ділиться враженнями дев’ятикласник Олександр Шевчук.

Батьки разом з учнями підтримали ініціативу вчителів щодо проекту «Прикрасимо село квітами». Було вирощено 100 кущів хризантем, які згодом висадили біля соціальних закладів села та пам’ятника. «Наші учні не лише самі стали активнішими, а й спонукали до співпраці батьків та вчителів», - відзначає директор ЗОШ Віра Коржук.

працюємо над озелененням села

Ще однією реалізованою ініціативою стала пропозиція учнів 8-9 класів створити в школі клуб активної молоді. Де б молодші переймали досвід старших і вчились бути активними громадянами – спочатку свого села, а згодом і всієї країни. Й учні 5-7 класів активно долучились до роботи клубу.

Семикласники виявились найактивнішими представниками учнівської громади Мошанецької ЗОШ. Саме вони стали ініціаторами реорганізації класного самоврядування. Також вони сформували команду для участі у проекті «Відкривай Україну».

Ще одним важливим виявом активної участі учнів у житті школи стала розробка шкільного Кодексу.

Школярі відгукнулися на заклик сільського голови про роздільний збір та сортування сміття. Волонтери з числа старшокласників ознайомили з правилами роздільного сортування сміття учнів початкової школи, батьків, місцевих мешканців. За сприяння сільської ради були закуплені баки для роздільного збору сміття. Зібрані кошти, в основному за здану макулатуру, планують використовувати для втілення наступних ідей та проектів.

Члени клубу активної молоді започаткували регулярні зустрічі з сільським головою Станіславом Грубим. На них обговорюють проблеми громади, шляхи їх подолання, а також ідеї проектів, пропонованих учнями. Розвиваючи плани, обговорені під час зустрічей із сільським головою, учні школи долучилися до прибирання та благоустрою території села. Прибирали й стадіон, не забуваючи при цьому сортувати зібране сміття.

«Дуже приємно, що учні школи почали цікавитися не лише власним дозвіллям, а й тими проблемами, які є в селі», - підкреслює сільський голова Станіслав Грубий.

IMG_1924.JPG

Поки що не вдалося досягти активної участі всіх учнів школи в реалізації шкільних ініціатив. Тим не менше, в майбутньому шкільний актив планує продовжити роботу щодо спільного планування та реалізації ідей розвитку школи та громади. Заради цього Мошанецька ЗОШ долучилася до проекту із сталого розвитку «Збудуй своє майбутнє».

Хоча зміни у Мошанецькій школі просуваються поступово, і кожен крок потребує чималих зусиль, найголовніше, що зміни спостерігаються в середовищі учнів. На жаль, не всі учителі підтримують дитячі ініціативи, часто залишаючись на позиціях спостерігачів. Проте, визначну роль тут відіграє активна позиція директора ЗОШ та сільського голови – вони справді створюють умови для реального залучення молоді до вирішення проблем школи та місцевої громади.

Більше історій...

logo 2 en

© 2024 Центр освітніх ініціатив