Історії успіху

Як школярі у Радісному взяли ініціативу у свої руки і що з цього вийшло

Radis stair 1 

Довіра та підтримка від дорослих, відповідальність і можливість впливати на життя школи та громади – ось що відчули учні Радісненської ЗОШ І-ІІІ ст. (Одеська обл.) вже за півтора року участі в проєкті. А пропонували нові ідеї та втілювали їх самі ж старшокласники цього закладу освіти.

Навіть тренери проєкту були приємно вражені, коли до шостої зустрічі, присвяченої обговоренню змін, учні підготували презентацію проведених заходів та активностей, ілюстровану фотографіями та відео. Готували її школярі самостійно, шкільна координаторка лише попросила згадати у презентації, які зміни відбулись завдяки участі в проєкті.

Отже, завдяки більш активній участі старшокласників стандартне святкування ювілею школи (50 років) дещо змінили. Учні ініціювали флешмоб у вигляді привітання. А учениця 10 класу Анастасія Харламова вперше сама написала сценарій та разом з активною групою ровесників проводила репетиції. Виступ став справжнім сюрпризом для вчителів і мешканців селища.

З нагоди Дня вчителя старшокласники вирішили нестандартно привітати вчителів – взяли у них інтерв’ю і створили відео-привітання. А також підготували і провели інтелектуальну гру-змагання між вчителями і учнями.

Серед новацій шкільного самоврядування – обговорення Статуту у всіх класах та внесення змін у нього перед учнівською конференцією, на якій обирали президента школи. Учні відзначили, що у них такі демократичні вибори відбулися вперше.

До Нового року старшокласники підготували для вчителів «корпоратив», на якому виступили аніматорами, розробили сценарій, дискотеку для вчителів із сучасною музикою. Учні самостійно виготовили іграшки і декорації та прикрасили школу. А слухачі  студії комп’ютерних технологій зробили музичний відео-супровід для зон відпочинку на час перерв.

Radis_zabig.jpg

Окрім загальношкільних заходів, старшокласники почали активно співпрацювати з  місцевою громадою. Помітно згуртував усіх «Марафон здоров’я» з нагоди Дня здоров’я (7 вересня), який учні бігли разом з батьками.

Іншим спільним заходом став День св. Валентина, який учні також провели за власним сценарієм. Зокрема, відбувся благодійний ярмарок (на ньому продавали різні хенд-мейд речі, випічку, валентинки, конверти ручної роботи тощо), були організовані конкурси, танці. На святкування завітало більше 100 мешканців селища. Виручені від вхідних квитків та ярмарку кошти учні спрямували на покриття організаційних витрат, на купівлю костюмів для «Джури» і 300 грн. на друк біл-борду з привітанням мешканцям селища від шкільного самоврядування. У розповідях про цей захід учнів найбільше тішило, що дорослі дали їм змогу самостійно усе спланувати та провести, і навіть дозволили користуватись шкільною апаратурою.

radis DS

Значна зміна, на яку звертають увагу учні та батьки, полягала в тому, що школа вийшла за традиційні рамки і відкрила свої двері для представників громади – випускників школи, які створили баскетбольну команду, але не мали де тренуватися. Після обговорення цього питання на зустрічі в рамках «Демшколи» директорка Радісненської ЗОШ дозволила команді тренуватися у шкільному спортзалі. Хлопці були дуже раді, і навіть після тренувань самі мили в залі підлогу.

Баскетболісти запросили на свої тренування старшокласників, які тинялися вулицями без діла. Відтоді у школі регулярно проходять спільні тренування. Цьому дуже раді батьки – що діти мають чим зайнятися і не шукають якихось пригод.

«Питання дозвілля молоді для мене дуже актуальне, бо я маю сина-старшокласника, – каже Діана Парамей, місцева депутатка і громадська активістка. – Відірвати сучасну молодь від гаджетів дуже важко. Що б я не робила – в мене не виходило переключити сина від смартфона на щось інше. Саме баскетбольна команда залучила цю дитину сучасності до заняття спортом, а потім підтягнула ще 7 таких же старшокласників. Зараз у тренуваннях беруть участь мій син і мій брат, який приїжджає на вихідні і грає з місцевими підлітками. Тепер молодь замість того, щоб йти в парк пити пиво, організовується і йде грати у баскетбол у школу».

Radisne_photo_story_of_changes_04.jpg

Учениця 10 класу Анастасія Харламова розповідає: «Після святкування Дня Валентина, яке вперше було організоване і проведене виключно силами учнів, хотілося ще чогось цікавого. І я запропонувала організувати у школі матч між командою баскетболістів і нашими старшокласниками».

Ще із шістьма дівчатами вони вирішили у перервах матчу організувати «чирлідинг» – танці з помпонами на підтримку гри. А перед початком матчу вони ще й розповіли глядачам (учням та місцевим мешканцям), як і коли з’явився  баскетбол та чому важлива чоловіча дружба.

«Завдяки участі у проєкті почала відчуватися демократія у школі. А я стала більш ініціативною, розвинула організаторські навички, і у мене змінилося ставлення до шкільного життя!», - підкреслила Настя Харламова.

За словами очільниці шкільного самоврядування, учениці Анастасії Кльопової, школа загалом стала більш доброзичливою, а учні щоразу більше виявляють ініціативи щодо проведення свят та інших заходів. «Тепер школа дуже тісно співпрацює з місцевою громадою. І стосунки між нами стали значно більш довірливими», - підкреслила президент самоврядування.

«Стосунки у школі стали цілком демократичними. На уроках ми разом створюємо ситуацію успіху. Діти з радістю йдуть до школи, адже тут є цікаві нестандартні уроки. Вони покращують навички роботи в групах, вільно висловлюють свою думку. На уроках формуємо громадянські та соціальні компетентності, залучаємо учнів до проектної діяльності», - зазначає заступник директора С.Жукотанська.

Radisne_photo_story_of_changes_03.jpg

Зі свого боку учні відзначають, що відчули довіру і підтримку з боку дорослих, свою залученість, відповідальність і можливість впливати на життя школи та громади. Старшокласники активно ініціювали свої заходи та долучалися до заходів місцевої громади. Щоправда, найбільше до змін у школі докладається актив – група старшокласників. Втім, інші учні відзначають, що також заряджаються успіхами в організації та проведенні заходів у школі, тож є надія на збільшення чисельності шкільного активу.

Прикметно, що спершу серед планованих школою змін було лише покращення стандартів у сфері розвитку органів учнівського самоврядування та використання посібників Ради Європи з ОДГ/ОПЛ при проведенні уроків. Проте за результатами обговорення найбільші зміни відбулися у співпраці з громадою та в розвитку шкільного середовища і врядування. При цьому викликає повагу активність учнів – вони не бояться ініціювати і брати відповідальність за певні дії та заходи. І, як показує досвід, адміністрації та вчителям варто більше довіряти учням, делегувати їм повноваження, дозволяти помилятися і виправляти свої помилки, але творити зміни у школі самим.

Більше історій...

logo 2 en

© 2024 Центр освітніх ініціатив