Тулбокс для вчителів

Тулбокс - це збірка вправ та матеріалів для формування та оцінки громадянських компетентностей на різних предметах у школі та в рамках позаурочної і позашкільної програми. Всі вправи, викладені у Тулбоксі, розроблені або модифіковані вчителями-практиками, контактна інформація яких міститься у кожному доданому матеріалі. Заохочуємо всіх учителів ділитися своїми розробками з колегами і власноруч додавати матеріали до Тулбоксу, попередньо зареєструвавшись на нашій сторінці.

Фільтр

ЕМПАТІЯ – САМООЦІНКА

П.І.Б. автора: Боярчук Ольга
П.І.Б. інших авторів: Микитюк Людмила
E-mail автора: boyar4uk@ukr.net, lmikityk@ukr.net
Застосування вправи: На уроці
Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Комунальний навчальний заклад Київської обласної ради "Київський обласний інституту післядипломної освіти педагогічних кадрів"
Предмет: українська література
Тема уроку/години спілкування: Григір ТЮТЮННИК. «Дивак»
Клас: 5
Форма/метод роботи: індивідуальна робота, фронтальна робота
Ключова складова громадянської компетентності: Емпатія
Додаткова/і складова/і компетентності: Повага до людської гідності та прав людини, Вміння слухати та спостерігати, Емпатія
Очікувані результати:

Уважно прислухається до різних думок.

Висловлює співчуття людям, до яких несправедливо поставилися.

Здатен/-на описати почуття, що мають інші люди.

Дотримується поглядів, що ми маємо бути толерантними до різних переконань, яких дотримуються інші люди у суспільстві.

Дотримується поглядів, що кожен має докладати зусиль заради досягнення взаєморозуміння та змістовного діалогу між людьми та групами, які різняться між собою.

Висловлює думку про те, що слід позитивно оцінювати та цінувати культурне розмаїття у суспільстві.

Навчальні результати з програми навчання:

Розповідає про особливості характеру Олеся, його обдарованість, оцінює його незвичну поведінку.

Тривалість вправи: 30 хвилин
Інструкція для проведення вправ:

1. У першій колонці таблиці  (роздатковий матеріал до вправи 1) запишіть перелік людей, з якими ви часто зустрічаєтесь, про яких ви турбуєтеся, яким співпереживаєте.

2. У другій колонці таблиці, навпроти кожної людини, поставте число від 1 до 10 (де 1 – найменше і 10 – найбільше), що позначає рівень вашої турботи чи емпатії стосовно цієї людини. Варто наголосити дітям, що ніхто не буде дивитися або перевіряти їхні відповіді, тож варто бути максимально відвертими з собою.

Коментар: учні попередньо мають загальні  уявлення про сутність поняття “емпатія” або ж учитель знайомить учнів  з поняттям у процесі вправи.

3. У наступному стовпчику поруч із будь-якою особою, яка отримала оцінку 5 або більше, напишіть, що ви відчуваєте, коли проявляєте емпатію до ціє людини. У процесі виконання цього етапу запропонуйте дітям скористатися набором слів із назвами відчуттів (роздатковий матеріал до вправи 2). Наприклад, чи намагаєтесь ви собі уявити, про що вони думають, що відчувають, чи відчуваєте ви бажання їх захистити, чи відчуваєте ви їхні потреби тощо?

4. Поруч із будь-якою особою, яка отримала оцінку 4 або менше, в останньому стовпці запишіть, що ви можете зробити, щоб збільшити турботу про цю людину або емпатію до неї.

Діти презентують дії, які вони записали в своїх таблицях. Вчитель записує презентовані дії на папері і вивішує його на видному місці.

 Питання для обговорення* (рефлексія):

  • Чи легко вам було записати людей у таблицю? Чому?
  • Які відчуття переважають у ваших записах? Чому?
  • Чому важливо виявляти емпатію до інших людей?

6. Поверніться до своєї таблиці, доповніть перелік осіб іменем головного героя твору Григора Тютюнника “Дивак”, запишіть власний рівень емпатії та відчуття стосовно головного героя, дії, які могли б зробити інші герої твору, щоб Олесь відчував себе щасливим.

Діти презентують свої напрацювання

Питання для підсумкового обговорення:

Як підтримка оточуючих людей могла б змінити  житття Олеся?

Коментар: рекомендуємо вчителю також особисто заповнювати таблицю та пропонувати дії, які можуть збільшувати емпатію до людини.

Підсумок за результатами проведення вправи:

Вчитель підводить  до розуміння важливості проявляти емпатію до інших людей: розуміти краще інших людей, бачити ситуацію з їхньої точки зору, демонструвати свою радість за них, висловлювати співчуття людям, до яких несправедливо поставилися, або вступатися за них і виступати на їхній захист, коли їх принижували або скривджували, зрозуміти краще своїх друзів, уявляючи, як та чи інша ситуація виглядає з їхнього погляду.

 Коментар для вчителя: емпатія та дії були запропоновані разом, оскільки важливо стимулювати бажання вчиняти певні дії внаслідок аналізу, задля досягнення позитивних результатів. Переважно, емпатія і турбота про людей, з якими ви взаємодієте, а також наміри щодо дій, є нейтральними. Розуміння власного рівня емпатії і просування його в позитивному напрямку покращить базову здатність використовувати емпатію.

Використані джерела:

TASKs for democracy 60 activities to learn and assess transversal attitudes, skills and knowledge 2nd edition

Ключові слова: Емпатія, повага, українська, література, Григір, Тютюнник, Дивак, відчуття, вміння слухати та спостерігати

Вправа, орієтована на розвиток розуміння прояву емпатії як бажаної поведінки людини.

Учасники/учасниці розвиватимуть комплексну навичку, що дозволяє зрозуміти, співставити і відповісти на думки, вірування, цінностіта почуття інших людей.

Діти будуть думати про різних людей, із якими вони взаємодіють, у тому числі про головного героя твору "Дивак" Олеся, писати про свої відчуття, пропонувати дії, щоб збільшити турботу про людей або емпатію до неї.

logo 2 en

© 2024 Центр освітніх ініціатив