Тулбокс для вчителів

Тулбокс - це збірка вправ та матеріалів для формування та оцінки громадянських компетентностей на різних предметах у школі та в рамках позаурочної і позашкільної програми. Всі вправи, викладені у Тулбоксі, розроблені або модифіковані вчителями-практиками, контактна інформація яких міститься у кожному доданому матеріалі. Заохочуємо всіх учителів ділитися своїми розробками з колегами і власноруч додавати матеріали до Тулбоксу, попередньо зареєструвавшись на нашій сторінці.

Фільтр

«Наше майбутнє»

П.І.Б. автора: Ставна Світлана Миколаївна, вчитель зарубіжної літератури, української мови та літератури
П.І.Б. інших авторів: Королюк Світлана
E-mail автора: koroliuk77@gmail.com
Застосування вправи: На уроці, Поза уроком
Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: КЗ «Полтавська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №5 Полтавської міської ради Полтавської області »
Предмет: зарубіжна література
Тема уроку/години спілкування: Сучасна література. Я і світ. Айзек Азімов. «Фах». Роздуми про майбутнє людини і людства.
Клас: 7
Мета вправи/заняття: орієнтувати на розуміння того, що почуття відповідальності за свою діяльність та її результати дає змогу адекватно й об’єктивно оцінювати себе як частину суспільства, як соціального діяча та громадянина.
Форма/метод роботи: групова робота
Ключова складова громадянської компетентності: Відповідальність
Додаткова/і складова/і компетентності: Громадянська свідомість, Аналітичне та критичне мислення, Вміння слухати та спостерігати, Гнучкість та вміння адаптуватися, Уміння співпрацювати, Знання та критичне розуміння світу
Очікувані результати:

прогнозування загроз, пов’язаних з науково-технічним прогресом; усвідомлення особистої ролі та відповідальності за майбутнє

Навчальні результати з програми навчання:

розкриває актуальні теми і проблеми у прочитаних текстах; оцінює (із допомогою вчителя) художню вартість прочитаних творів.

Тривалість вправи: 15 хв.
Інструкція для проведення вправ:

Після ознайомлення із особливостями жанру «наукова фантастика», обговоривши проблеми науково-фантастичних творів Айзека Азімова: людина та досягнення науки і техніки, людина і цивілізація, відповідальність учених за наслідки відкриттів, пропонуємо учням:

Крок перший. Обговорення: просимо учнів висловити власні думки стосовно того, як змінилося суспільство протягом певного часу.  Демонструємо старі фотокартки: як місцева площа міста Полтави виглядала десять - сто років тому. Використовуємо матеріал про прогнози Айзека Азімова у 1964 році на Всесвітній виставці щодо розвитку технологій у 2014 році.

Крок другий. Учні об’єднуються в групи по 3-4 особи і виконують завдання: зробити ескіз міста майбутнього, яке відображає їхні ідеали і прагнення. Для виконання вправи можна запропонувати орієнтовний перелік запитань:

  • Хто буде жити в тому місті? Це будуть люди, які народилися тут, або новачки? Якого вони будуть віку?
  • Яким буде їхнє повсякденне життя? Як вони будуть їздити та подорожувати? Яким буде навколишнє середовище?
  • Якими будуть їхні будинки? школи?

Крок третій. Презентація. Учні можуть вивісити на стіні свої роботи, створивши виставку “Місто майбутнього”. 

Підсумок за результатами проведення вправи:

Обговорення:

  • Як ви почувалися у ролі творців майбутнього?
  • Який аспект було висвітлити найважче? Чому?
  • Яке наукове відкриття чи нова технологічна розробка, на вашу думку, змінить нашу свідомість?
  • Якими можуть бути її переваги та загрози для розвитку суспільства?
  • Від чого залежатиме – позитивними чи негативними будуть наслідки для людини, планети, всесвіту від практичного застосування наукового відкриття?

Підсумок.

Майбутнє не є визначеним, це те, що ми робимо та за що маємо нести відповідальність, у тому числі навчитися поводитися з власними знаннями, зберегти планету для наступних поколінь; від того, як використовуються практично наукові досягнення, залежить майбутнє людства.

Використані джерела:
  1. Посібник з освіти в галузі прав людини за участі молоді «Компас», с. 214.
  2. Посібник з освіти в галузі прав людини за участі молоді «Компас», с. 511 (Глобалізація). 
  3. Громадянська відповідальність: 80 вправ для формування громадянської та соціальної компетентностей під час вивчення різних шкільних предметів. 5-9 клас.  Посібник для вчителя / Рафальська М., Боярчук О., Герасим Н. та ін. – Київ, 2017. – 136 с.
Ключові слова: відповідальність, громадянська свідомість, повага.

вправа дозволяє учням відчути себе "творцями майбутнього", і у той самй час усвідомити, що від того, як використовуються  наукові досягнення, залежить майбутнє людства, і роль кожного тут є особливо важливою.

 

logo 2 en

© 2024 Центр освітніх ініціатив